Green Key

Urumarja Saunalaagri keskkonnapoliitika põhimõtted

Urumarja Saunalaager on arenev kompleks, mida muudame järk-järgult aina hubasemaks ja mõnusamaks. Asume Pärnust 15 minutilise autosõidu kaugusel, looduslikult kaunis ja vaikses Urumarja külas. Saunalaagri territoorium laiub 6 hektarilisel, eraldatud krundil, mis põhjaküljel piirneb Tori-Pärnu maanteega ja lõunaküljel Kurina jõega.

Jõe kaldal kasvab metsasalu, mis on koduks paljudele erinevatele lindudele ja kust suvisel ajal võib leida põldmarju ja vaarikaid. Metsa ees aga laiub avar põld, mis laseb tuulel vabalt liikuda ja annab ruumi jalgade sirutamiseks.

Saunalaager seab rõhu jätkusuutlikusele ja isemajandamisele. Meil puudub võrguelekter ja trassivesi. Territooriumil on kompost-kuivkäimla, vett saame krunti piiravast Kurina jõest ning vajaminevat vähest elektrit annab pisikene päikesepaneel. Kütteks eelistame oma metsas kasvanud leppa, kusjuures istutame aeg ajalt noori puid juurde, et ka tulevikus oleks kust kütet võtta.

Kompleksis on hetkel avar, küttega jurta, mille kõrval asub mõnus, soe iglusaun. Sauna ja jurta vahel on ka kümblustünn, kus soojas vees lõõgastuda ja saunaleilist jahtuda saab.

Meie tiim koosneb hetkel kahest inimesest, abikaasad Andres ja Marija Andrekson. Oleme võtnud oma südameasjaks säästliku keskkonnapoliitika rakendamise ja võtete juurutamise oma tegevuses. Oleme jaganud vastutusvaldkonnad ja tegevused ning jälgime, et ka külalised meie väärtusi austaksid.

Enamik ehitusmaterjale ja küttematerjal on saadud 0-50km raadiusest vähendamaks meie süsinikujalajälge. Meie saunahoone on Eesti päritolu Iglusaun. Kõikvõimalikud lisatooted (vihad, saunameed, leotised, massaažiõlid) on peamiselt ise tehtud või hangitud kohaliku kommuuni tootjatelt, ning võimalusel valmistatud keskkonnasõbralikel viisidel.

Kogu kompleksis on kasutusel vaid patarei või akutoitel LED valgustid, mis peamiselt töötavad vaid liikumisanduriga või kella režiimil.

Veekasutus

Kogu Saunalaagri tarbevesi (pesu, jahutus, kümblustünni täitmine, viha leotamine ja leil) tuleb kõrvalolevast Kurina jõest. Kuna meie kompleksis ei ole elektrit, siis ammutame vett jõest bensiinimootoriga pumba abil. Tulevikus on plaan kompleksi ehitada ka autonoomne päikesepark ning vahetada pump elektrilise vastu.

Pesu toimub sauna pesuruumis kopsiku ja kausi meetodil. Kuuma vett annab kerisele paigaldatud kuumavee paak, millest vesi jõuab läbi toru pesemisruumi kraani. Külma vee pumpame sauna kõrval asuvasse 200l tünni, millest külaline saab ämbriga enda jaoks vajaliku koguse võtta ning sobiva soojusega vee kokku segada.

Mahetoit ja omakasvatatud toiduained

Pakume oma suuremate ürituste raames külalistele tervislikke suupisteid ja vett.

Suupisted on ise valmistatud ning kasutame peamiselt omakasvatatud või ostetud mahetoorainet.

Vett, mida pakume võtame enda puurkaevust kuid pakume ka Eestis toodetud mineraalvett (Häädemeeste, Värska)

Eelistame taimset toiduvalikut kuid vahel pakume ka piimatooteid (juust).

Liigiti sorteerimine ja prügi vähendamine

Sorteerime biojäätmeid, taarat, klaasi, pakendeid ning paberit/pappi.

Kuna hetkel tekib prügi väga vähe, siis ei ole meil veel eraldi sorteerimisprügikasti. Hetkel sorteerime peale üritusi prügi ise. Oleme juhendanud külalisi pakendeid ja taarat ning biojäätmeid eraldi ladustama.
Juhendame ja julgustame oma külalisi jäätmeid õigesse kohta viskama ning ühtlasi rohkem kasutama taaskasutatavat pakendit.

Võimalusel kasutame mitmekordselt kasutatavaid nõusid ja taarat. Kui mõne ürituse juures kasutame ühekordseid nõusid ostame ainult täielikult biolagunevaid nõusid (puhtast papisr nõud ja puust kahvlid ning noad) ning need lähevad peale kasutamist ahjudes põletamisele.

Nõusid peseme ise ja kasutame uuesti. Nõudepesu ja ka rätikute pesu toimub omanike kodus. Kasutusel on biomärgisega pesupulber ja nõudepuhastustabletid.

Soovitame alati kliendil kaasa võtta enda saunalina ning jalanõud õuealal liikumiseks (plätud).

Pesu ja puhastusained ning saunatarbed

Meie külalised saavad saunas ennast pesta. Pesemisvahenditeks pakume ainult ökomärgisega, võimalusel kohalike tootjate poolt toodetud seepi ja muid kehahooldustooteid. Kui külaline soovib kasutada oma vahendeid, siis me seda ei keela aga soovitame alati kasutada ökomärgisega tooteid.

Saunas kasutatavad kahakoorijad ja saunameed valmistame peamiselt ise mahetoorainest ja kohalike tootjate toorainest (kohalik mesi, ise korjatud taime ürdid jne.) Massaažiõlina eelistame looduslike baasõlisid, mis on mahemärgisega.

Saunahoolduse vahenditena ja hooldustoodetena kasutame samuti ökomärgisega tooteid ja eelistame looduslike vahendeid.

Teenuse juures kasutatavad saunavihad teeme peamiselt ise või siis ostame need kohalikelt tootjatelt.

Liikumine ja asukoht

Asume looduslikult kaunis külakeses kus saab nautida täieliku privaatsust looduse rüppes, eemal linnakärast ja kohustustest. Soovitame külalistel oma telefon koju jätta ja juhe tõeliselt seinast välja tõmmata, et nautida aega iseendaga. Saab kuulata linnulaulu ja metsasahinat ning imetleda öist tähistaevast, ilma linnade valgusreostuseta. Lisaks pakume oma külalistele võimalust matkata lähedalasuvas Kõrsa rabas koos meditatsiooni ja iseenda avastamisega.

Paberi vähendamine

Me ei kasuta oma äritegevuses paberit. Teavitused, broneeringu kinnitused ja kogu kliendisuhtlus toimub e-maili või telefoni teel.

Turunduses ei kasuta flaiereid vaid valime digilahendused.