Kui senini olen palju keskendunud just sellele, mida inimene ise enda heaks ära saab teha – keha hoolduse poolega – siis täna tahan rääkida massaažist. On palju põnevaid fakte ja ka olulisi näpunäiteid, mida paljud ehk ei tea. Loodan, et allpool toodud katked ja mõtteterad on siin abiks.
Niisiis: fakte massažist.
Isegi lihtne peopesa puudutus võib olla väga maagiline – see võib aeglustada südamerütmi ja alandada vererõhku. Inimene pole siin ainulaadne, loomariigis on palju liike, kes silitamist naudivad. Näiteks küürvaalad, kes kaaluvad üle 50 tonni ja kelle pikkus võib ulatuda 20 meetrini, on silitamiste järele lausa hullud. Need suured loomad võivad tundide kaupa oma pead vee kohal hoida, et neid silitataks. Silitamine rahustab neid ja tekitab turvatunde. Massaaž ja silitused massaaži ajal tuginevadki paljuski sellel põhimõttel . Organism rahuneb, stress väheneb, ja närvisüsteem tasakaalustub.
Massaaži ajalugu on pikk ja ulatub kaugete ajastute taha. Üks vanimaid kirjalikke allikaid on umbes 3000 aastat vana, Hiina raamat „The Cong-Fou of the Tao-Tse”, kus on kirjeldatud mitte ainult võitluse tehnikad, aga ka nihestuste ja lihaste spasmide ravimist massaaži abil. Arvatavasti on just nendest ülestähendustest alguse saanud enamik tänapäevaseid massaažitehnikaid, kaasaarvatud Rootsi klassikaline massaaž, mis eurooplaste jaoks on kõige tuttavam massaaži liik.
Peale rasket füüsilist aktiivsust, mille alla kuulub kindlasti ka püsiv pingeasend, on massaaž parimaks vahendiks leevenduse andmisel. Lihaste koormamisel vabaneb nendest piimhape (Piimhape tekib lihaste tööl ilma hapniku juurdepääsuta e. hapnikuvaeguses), mille massaaži abil lihasest välja saab suruda. Lihas toimib vere ning lümfiringluse juures nagu pump ning manuaalsete survetehnikate abil saab seda pumpa aktiveerida ilma, et lihas ise tööd teeks. Massaaž peale treeningut tagab selle, et Teil järgmisel hommikul kuskilt midagi ei valuta ja olete rõõmsameelne ning erk.
Massaaž parandab ka vastsündinute kasvu ja arengut. Enneaegselt sündinutele ja pidurdatud füüsilise arenguga lastele soovitatakse teha massaaži. On tõestatud, et taastumise protsess regulaarse massaaži korral kiireneb.
Loomapidajad kasutavad ka oma töös massaaži. Austraalia teadlased tegid katse põrsastega. Väikeste põrsaste regulaarne masseerimine kiirendas nende kasvu 35% võrra.
Massaaž on väga kasulik inimeste tervisele ka üldises mõttes. Seda kasutatakse isegi somaatiliste haiguste korral (astma, reumatism, hüpertensioon jpm.)
On täiesti normaalne, et peale massaaži on Teil janu ja intensiivistunud vedelikuvahetus, see tähendab, et ravi mõjub ja organism taastub kiiresti. Peale massaaži on soovitav juua võimalikult palju ja mineraaliderikast vedelikku.
Nahapunetus ja õhetus peale massaaži on hea märk. Organism ja nahk puhastuvad ja taastuvad.
Peamassaaž maandab stressi ja pinget ning ka vähendab peavalu, samuti stimuleerib juuste kasvu. Kahjuks ei aita see kiilaspäisuse vastu.
Üks massaaži tund võrdub kaheksa unetunniga. Ehk siis, tund aega massaaži lõõgastab ja taastab organismi sama palju, kui terve öö väärtuslikku und.
Siiski on massaaž organismile koormus, hakkavad toimuma anatoomilis-füsioloogilised protsessid: muutub lihaste pikkus, naha elastsus, vererõhk, vere keemiline koostis. Kui organismil võib olla varjatud seisundeid, millest ta veel inimesele märku pole andnud, võib see tekitada kõrvalmõjusid. Lihtsam näide on see, mis juhtub, kui inimene tuleb massaaži näljaseisundis. Massaaž võib tekitada veresuhkru languse, selle tagajärjeks võib omakorda olla isegi minestamine. Soovitav on süüa umbes kaks tundi enne massaaži. Vahetult protseduuri eel söömine efekti ei anna, sest veresuhkrusisalduse tasakaalustamiseks on vaja rohkem aega, toitained peaksid jõudma imenduda.
Kui inimene pole kunagi massaažis käinud või on sisse jäänud pikk paus, võib organism anda vastusreaktsioone. Need varieeruvad indiviiditi kuid võib esineda sümptomeid alates kergest peavalust ja nõrkustundest kuni isegi palaviku tõusuni. Need on tavaliselt täiesti normaalsed ja ohutud ning kiiresti mööduvad nähud kuid teavitage sellest kindlasti oma massööri. On ju ka spordi puhul nii, et kui pole end kaua liigutanud ja siis jooksed pika maa, on jalalihased järgmisel päeval natuke haiged. Kes käib massaažis regulaarselt, sel niisuguseid reaktsioone ei teki. Kui aga ka peale korduvaid ja regulaarseid massaažiseansse on iga massaaži järgselt enesetunne kehv, siis võib see anda märku sobimatust massaažitehnikast või mõnest organismi varjatud seisundist, mis tegelikult vastunäidustab massaaži.
Massaaž on vastunäidustatud, akuutsete seisundite puhul, mis vajavad viivitamatut meditsiinilist sekkumist – nt südamelihase infarkt, insult e ajurabandus, äge neeru-, maksa-, südame- või hingamispuudulikkus jm.
Kõikide akuutses faasis, palaviku ja muude üldnähtudega kulgevate haigusseisundite puhul.
Nakkushaiguste puhul
Aakuutsete põletikuliste haiguste puhul.
Kui on aordi aneurüsm või selle kahtlus, verejooksud, tugev astmahoog või üksteisele järgnevate astmahoogude seisund (status asthmaticus), epilepsiahoog või status epilepticus.
Kroonilistest haigustest on vastunäidustatud kaugelearenenud ateroskleroos, väga kõrge või ebastabiilne vererõhk, hemofiilia (kergematel juhtudel massaaž võimalik arsti loal)
Maksapuudulikkus, kaugelearenenud krooniline neeru-, südame- või hingamispuudulikkus.
Paljude nahahaiguste vastunäidustatus (täielik või lokaalne) sõltub nende paiknemisest, ulatusest, akuutsusest, üldsümptomite avaldumisest – vajadusel tuleks konsulteerida arstiga. Massaaž on täielikult vastunäidustatud näiteks sügeliste, erüsiipelase ehk roospõletiku, impetiigo, erinevate nahahaiguste ning ägedakujuliste ja ulatuslike löövete puhul.
Massaaž on vastunäidustatud, kui esineb vähkkasvaja kahtlus ning diagnoos veel puudub. Diagnoositud pahaloomulise kasvaja puhul otsustab raviarst, kas massaaž on mingisugusel moel võimalik ning annab vajalikud juhised.
Massööri on vajalik teavitada, kui tarbitakse mingisuguseid ravimeid. Intensiivsemad võtted on vastunäidustatud näitekst antikoagulantide (vere hüübimist takistavad ained) ja põletikuvastaste ravimite puhul – verevalumite teke hõlbustunud. Kui võtta valuvaigistit vahetult enne massaaži, siis valu tajumine ei pruugi olla enam adekvaatne, sama võib kehtida põletikuvastaste ravimite puhul.
Kehtib reegel: kui kahtled, siis küsi.
Asume Pärnust vaid 15 minutilise autosõidu kaugusel, looduslikult kaunis ja vaikses Urumarja külas. Saunalaager seab rõhu jätkusuutlikusele ja isemajandamisele. Meil puudub võrguelekter ja trassivesi. Territooriumil on kompost-kuivkäimla, vett saame krunti piiravast Kurina jõest ning vajaminevat vähest elektrit annab pisikene päikesepaneel. Kütteks eelistame oma metsas kasvanud leppa, kusjuures istutame aeg ajalt noori puid juurde, et ka tulevikus oleks kust kütet võtta.
Olete liitunud!